E-learning – pryszłość szkoleń BHP czy chwilowy trend?

Wszelkie obowiązkowe szkolenia mają jedną podstawową wadę – należy dojechać w pewne określone miejsce. No chyba że pracodawca akurat zdecydował się przeprowadzić je w miejscu pracy. Najczęściej jednak jest to mocno niewygodne ze względu na brak miejsca oraz mało opłacalne, gdyż przeważnie szkolenie dotyczy małej ilości osób. Pozostaje tylko delegacja w bardziej lub mniej odległe miejsce na kilka godzin, a cały dzień zmarnowany.

Dobrym przykładem może być szkolenie PPOŻ, najczęściej odbywane wraz z kursem BHP, ale też w wielu wypadkach przeprowadzane dodatkowo. Nie trwa ono wtedy długo. Czy w takim układzie musimy tracić pracownika na cały dzień. Jak się okazuje nie.

Dlaczego warto

E-learning jest stosunkowo nową formą szkoleń. W największym skrócie polega on na kształceniu bez bezpośredniego kontaktu ucznia i nauczyciela. Wszystko odbywa się dzięki udziałowi aktualnie dostępnych środków multimedialnych. Cały proces zachodzi więc niezależnie. Co najważniejsze tego typu kursy pod względem prawnym są traktowane na równi z tymi tradycyjnymi, czyli stacjonarnymi.

Jakie są główne zalety e-learningu? Oto kilka:

  • Czas – nikt niczego nam tutaj nie narzuca. Wszystko przeprowadzić możemy w wybranym przez siebie, najbardziej dogodnym momencie. Nie musimy liczyć się z wyznaczonymi terminami. Co za tym idzie szkolenie takie nie dezorganizuje pracy w firmie lub przedsiębiorstwie.
  • Pieniądz – wynika oczywiście z powyższego. Oszczędzamy przede wszystkim na konieczności wypłacania delegacji pracownikom. Oni również nie muszą wykorzystywać czasem kilku godzin na dojazd, co bywa dosyć frustrujące. Przez to są bardziej dyspozycyjni.
  • Zainteresowanie – poprzez przekazywanie informacji w sposób ciekawy i nienachalny. E-learning wykorzystuje najnowsze zdobycze technologii, samo w sobie jest to już więc ciekawe. Wszelkie prezentacje multimedialne znacznie lepiej trafiają do kursantów niż suche słowa. Wizualizacja konkretnych zagadnień działa na wyobraźnie, a obrazy zostają w nas na dłużej.

Dlaczego nie

Wszystko to wygląda niezwykle interesująco. Wirtualne szkolenia nie zawsze są jednak dobrym wyborem. Ich podstawową wadą jest brak kontroli nad procesem nauki. Pracownik często zdany jest sam na siebie. W niektórych wypadkach kontakt z żywą osobą może być nie do przecenienia. Zwłaszcza jeśli chcemy o coś dopytać lub wyjaśnić niektóre zawiłe kwestie. Przy e-learningu nie zawsze jest taka możliwość. Drugą kwestią jest konieczność dostosowania naszej bazy informatycznej. Może to generować koszty znacznie większe niż szkolenia tradycyjne.

https://bhp-praktyk.pl/ppoz/

Jak widzimy więc e-learning wygląda niezwykle interesująco, wciąż jednak wydaje się być bardziej ciekawostką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *