Podesty i pomosty robocze. Dlaczego warto je wykorzystywać?

Prace na wysokościach są jednymi z najbardziej wymagających czynności, jakie przychodzi wykonywać pracownikom. Niejednokrotnie muszą wykazać się nie tylko odpowiednimi kwalifikacjami do wykonywania tego typu robót, ale także rozsądkiem i odpowiedzialnością. W końcu nawet przebywając na najniższym z kwalifikujących się do definicji pracy na wysokości poziomie – jednego metra, może doznać urazu, a w najgorszym wypadku także śmierci. Dzięki urządzeniom i akcesoriom pomagającym w wykonywaniu prac na wysokościach, ich realizacja będzie wygodniejsza, ale i bezpieczniejsza. Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń technicznych do zadań wysokościowych są podesty robocze. Dlaczego cieszą się takim zainteresowaniem?

Jakie wykorzystanie mają podesty robocze?

Wykonane najczęściej z aluminiowych elementów podesty robocze, cieszą się popularnością w czasie robót remontowych, montażowych czy budowlanych. Znajdują zastosowanie również w obsłudze sklepów czy centrów logistycznych, gdzie swoboda ruchów pracownika jest niezbędna do sprawnego wypełniania obowiązków. Ponadto solidna budowa zapewnia bezpieczeństwo w magazynach, gdzie przenoszenie ładunków między poszczególnymi poziomami pomieszczeń jest podstawową czynnością zatrudnionych.

Dlaczego podesty robocze są bezpieczne?

Ich produkcja odbywa się z użyciem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. W połączeniu z wyborem wysokiej jakości materiałów, pomosty – bez względu czy te stacjonarne, czy jezdne – zapewniają pracownikom ochronę przed upadkiem z wysokości. Aktualnie produkowane urządzenia tego typu posiadają ergonomiczną budowę. Podesty robocze są wyposażone w najczęściej w szerokie stopnie, platformę roboczą dopasowaną do potrzeb, poręcze oraz barierki. Dzięki takiej konstrukcji, pracownik może wykonywać czynności bez konieczności asekuracji przez innych zatrudnionych.

Wykorzystywane do prac na wysokościach drabiny nie są w stanie dorównać wygodzie podestom roboczym. Podesty doskonale radzą sobie z eliminacją ryzyka wystąpienia wypadku przy pracy wskutek upadku z wysokości. Takiej gwarancji drabiny nie są w stanie zapewnić. Trudno się więc dziwić, że te urządzenia techniczne są tak chętnie wybierane przez branże logistyczne, budowlane oraz przemysłowe.

Jakie są rodzaje podestów roboczych?

Wymagania rynku, który dostrzega wszechstronność zastosowania podestów roboczych, wymusza na producentach dostosowania sprzętu do różnych środowisk, w jakich będą używane. Ze względu na przeznaczenie, warto wyróżnić poszczególne rodzaje tego typu urządzeń. Podesty dzieli się na:

  • stacjonarne;
  • jezdne.

Miejsce wykorzystywania podestów roboczych wymusza konkretną budowę. Jednak najczęściej na rynku spotkać można:

  • schodki montażowe;
  • schodki magazynowe;
  • pomosty montażowe;
  • pomosty magazynowe;
  • platformy jezdne.

Jak widać wybór odpowiedniego podestu roboczego uzależniona jest od rodzaju wykonywanych prac. Bez względu jednak na jaki z nich się zdecydujemy, warto pamiętać, żeby był on wysokiej jakości. To od niego zależy bezpieczeństwo pracowników i osób znajdujących się w obszarze wykonywania robót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *