Kurs BHP zwiększa bezpieczeństwo pracy

O bezpieczeństwie podczas wykonywania pracy można mówić bez końca, a i tak wydaje się to za mało. Każdego dnia mają miejsce mniej lub bardziej groźne wypadki wśród pracowników. Ulegają im osoby o różnym stażu pracy. Co jest powodem powstawania takich zdarzeń?

Między innymi nieostrożność, lekceważenie wytycznych pracodawcy czy lekkomyślność. W małym stopniu za wypadki podczas pracy odpowiada pracodawca, np. dopuszczając do użytkowania niesprawny sprzęt lub nie zapewniając pracownikom odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Na szczęście pracodawcy posiadają możliwość zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Jest to prostsze do wykonania niż może się wydawać. Co mogą robić? Pierwszą z takich rzeczy jest regularne szkolenie pracowników z tego, co mogą i co powinni robić w trakcie pracy. Eliminowanie groźnych sytuacji to podstawa, o której należy zawsze pamiętać.

Jeśli organizujesz kurs BHP, zadbaj o jego jakość

Czy nachodzi cię myśl, aby stosunkowo niewielkim kosztem zorganizować kurs BHP w swojej firmie? Chcesz go przeprowadzić samodzielnie lub zatrudnić firmę, która gwarantuje niską cenę, ale i jakość zajęć będzie marna? Nie idź tą drogą. Pamiętaj że to ty odpowiadasz za zorganizowanie bezpiecznych warunków pracy w firmie. Kurs BHP jest częścią twoich obowiązków, z których musisz się należycie wywiązać. Jeżeli będziesz to bagatelizować, może cię dość szybko spotkać kara. Jaka? Przede wszystkim jeden z pracowników może doświadczyć wypadku. Z czym się to wiąże, na pewno dobrze wiesz. Konieczność przeprowadzenia kontroli dokumentów, wizyty u lekarza i w szpitalu, a także narażenie się ze strony pracownika na roszczenia, a nawet i sprawę w sądzie. Można tego uniknąć, dokładając należytych starań by wypełnić wszystkie obowiązki, spoczywające na tobie jako na szefie firmy. Zwróć również uwagę na to, że różnica w cenie pomiędzy dobrym i kiepskim kursem BHP wcale nie jest tak duża, jak może Ci się wydawać. Czy warto zatem oszczędzać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *