Bramka bezpieczeństwa jako zabezpieczenie pracy na wysokości

Zachowywanie odpowiednich środków bezpieczeństwa w miejscach, gdzie pracują albo przebywają ludzie, stanowi obowiązek osoby będącej właścicielem nieruchomości albo obiektu budowlanego. W dużym stopniu, zachowanie środków bezpieczeństwa wymuszane jest przez przepisy BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy). Przepisy BHP ustalono po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo osób pracujących na wybranych stanowiskach oraz ograniczyć ryzyko jakichkolwiek wypadków, które mogą się przecież zakończyć tragicznie. Istnieje sporo różnych systemów zabezpieczających. Jednym spośród nich, będzie specjalna bramka bezpieczeństwa.

Jaką ochronę zapewni bramka bezpieczeństwa?

Bramka bezpieczeństwa, stanowi solidne zabezpieczenie przed ewentualnymi upadkami z wysokości. Za znaczącą wysokość, uznaje się jednakże nie tylko budynki wielometrowe, ale także mniejsze wysokości. Już począwszy od 1 metra uznawane jest, iż prace wykonywane są na wysokości. Tymczasem w przypadku 5 metrów, konieczne stanie się już sporządzenie specjalistycznego protokołu zabezpieczeń. Bramka bezpieczeństwa, ma za zadanie chronić przed upadkami chociażby z roboczych podestów, czy też z klatkowych drabin. Otwory są na tyle zabezpieczone, że możliwe jest skuteczne ograniczenie dostępu do wszelakich roboczych platform czy maszyn, przy jednoczesnym zachowaniu swobody wykonywania powierzonych zadań.

Gdzie może być zastosowana bramka bezpieczeństwa?

Bramka bezpieczeństwa, może być stosowana w różnych miejscach, gdzie pojawia się ryzyko ewentualnego upadku z wysokości. Przykładowe miejsca montażu tego typu bramek, to drabiny pożarowe. Wiele firm, ma w posiadaniu robocze podesty, po których mogą się poruszać pracownicy. W tym przypadku, także mogą się pojawić bramki bezpieczeństwa mające za zadanie odgradzać ludzi od schodów, klatek, czy też drabin schodzących w dół.

Odgradzają również dostęp do urządzeń, nie pozwalając tym samym na dostanie się do nich niepowołanych osób. Poza tym, bramki bezpieczeństwa montuje się na platformach wiertniczych czy silosach. Mogą one także stanowić część koszowych podnośników, zabezpieczając tym samym osoby, które się w nim znajdują.

Jakimi cechami powinna się odznaczać bramka bezpieczeństwa?

Dokonując wyboru bramki bezpieczeństwa, powinno się zwrócić uwagę na to, czy ma ona jakieś dodatkowe cechy. Niezwykle praktyczne, będzie samoczynne zamykanie się takiej bramki, kiedy ktoś zechce przez nią przejść. Niestety zdarza się bardzo często, iż przez nieuwagę albo z uwagi na pośpiech, pracownicy zapominają o tej ważnej kwestii.

Kiedy bramka zamknie się automatycznie, wtedy bezpieczeństwo ludzi, nie jest pozostawione przypadkowi. Żeby bramka bezpieczeństwa spełniała powierzoną jej rolę, winna zostać wykonana z właściwych surowców. Najczęściej spotkać można typ bramek, które wykonano ze stali. Jednakże obecnie, pojawia się także na rynku większa ilość modeli, które powstają na bazie sztucznych tworzyw.

Bramka bezpieczeństwa – wytrzymałość

Wykazują się one także sporą wytrzymałością oraz odpornością na ewentualne uderzenia. Będą też w stanie wytrzymać obciążenie do 100 kilogramów. Ich ważną zaletą będzie zaś to, iż nie podlegają one odkształceniu.

Jeśli zdarzy się uderzenie w taką bramkę, ulegnie ona chwilowemu odgięciu, niemniej jednak po krótkim czasie powróci do pierwotnego wyglądu. Wykorzystanie surowców alternatywnych, może zostać uznane także w tej kwestii za zupełnie rozsądne. Najważniejszym jednakże wyznacznikiem, winno pozostać to, czy bramka bezpieczeństwa przeszła odpowiednie testy i przyznano jej certyfikaty świadczące o spełnieniu obecnych norm bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *