Gaśnice – co warto wiedzieć?

Choć wyposażenie domu, miejsca pracy czy samochodu w gaśnicę wydaje się raczej przykrym obowiązkiem, który narzuca nam prawo, to warto mieć na uwadze, że rokrocznie niejednej osobie pomagają one uratować swoje mienie. Inwestując więc w gaśnicę warto wiedzieć, do czego jest przeznaczona i czy faktycznie pomoże nam w sytuacji zagrożenia. Jakie gaśnice występują na rynku? Czym się charakteryzują? Jaką wybrać?

Podstawowy podział gaśnic

Gaśnice dzielą się względem kilku kategorii, zacznijmy jednak od chyba najistotniejszej, czyli według grup pożarów, do których są przeznaczone. Oznaczane są symbolami literowymi. Najistotniejsze z nich i najczęściej występujące, to:

  • A – pożary ciał stałych, czyli fachowo materiałów pochodzenia organicznego, które żarzą się w procesie spalania (drewno, węgiel, liście, meble, panele, podłogi drewniane, itp.),
  • B – ciecze palne i substancje sztuczne, które pod wpływem temperatury ulegają roztopieniu (paliwa, rozpuszczalniki, ale także wszelkie plastikowe ubrania, materiały, wykładziny, wyroby z plastiku, smoła),
  • C – gazy palne (propan-butan, metan, opary paliw i rozpuszczalników, acetylen, wodór, itp.),
  • D – znacznie rzadziej występujące pożary metalów palnych (np. sód), spotkamy je wyłącznie w wyspecjalizowanych gaśnicach dla przemysłu,
  • F – tłuszcze palne, wykorzystywane w gastronomii (specjalistyczne gaśnice gastronomiczne).

Gaśnice dzielą się również pod względem wykorzystanego czynnika gaśniczego (np. proszkowe, „śniegowe”, wodno-pianowe), co bezpośrednio przekłada się na grupy pożarów, które mogą gasić. Jeszcze jedna linia podziału jest wokół tzw. czynnika napędowego gaśnicy (nabój z CO2 czy stałe ciśnienie sprężonego azotu), co z kolei przekłada się na sposób, w jaki powinniśmy używać gaśnicy, czy przebijać nabój, odczekać 5 sekund i przejść do gaszenia, czy może od razu kierować dyszę w stronę ognia i gasić pożar. Gaśnice różnią się również rozmiarem, na który wpływ ma ilość czynnika gaśniczego (najczęściej to 1 kg, 2 kg, 4 kg, 5 kg w przypadku CO2, 6 kg).

Jaka gaśnica do samochodu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prawidłowo użyta gaśnica, nawet z 1 kg proszku gaśniczego, potrafi skutecznie ugasić pożar w zarodku. Jednak decydując się na zakup, nie warto maksymalnie oszczędzać i decydować się na modele wyposażone w nabój z CO2. Nie jesteśmy w stanie określić, czy wciąż nadaje się do użycia, czy może na skutej uderzenia doszło do rozszczelnienia naboju i gaśnica nie zadziała. Ponadto przeglądy takich gaśnic są znacznie bardziej skomplikowane (należy ją rozebrać, zwarzyć nabój, nasmarować ponownie uszczelki i złożyć), a w razie źle wykonanego przeglądu (np. brak daty i wagi na naboju) firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić nam wypłacenia odszkodowania z polisy AC. O wiele lepszym wyborem jest gaśnica stałociśnieniowa, wyposażona w manometr, który informuje nas o jej gotowości do użycia. Przeglądy są proste i mogą trwać nawet minutę. W dodatku są one zawsze gotowe do użycia.

Jaka gaśnica do domu?

Decydując się na zakup gaśnicy do domu, zazwyczaj nie jesteśmy zmuszeni przepisami, lecz robimy to dla podniesienia własnego bezpieczeństwa. Z tego powodu nie warto zbytnio oszczędzać i wybrać co najmniej 2-kilogramową gaśnicę proszkową o stałym ciśnieniu, która potrafi gasić pożary z grup ABC. Niezależnie od źródła pożaru pozwoli nam ona na upraniu sobie z nim w zarodku.

Jaka gaśnica dla firmy?

Przed zakupem gaśnicy warto skorzystać z porad inspektora ochrony przeciwpożarowej, który albo wykona dla nas Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego, albo po prostu wskaże nam ile gaśnic, jakiego typu powinno zabezpieczyć nasz obiekt. Warto jednak mieć na uwadze, że najwydajniejsze i o najlepszym stosunku ceny do jakości są stałociśnieniowe 6-kilogramowe gaśnice proszkowe, gaszące pożary z grup ABC. O ile nie mamy działalności gastronomicznej lub stołówki na terenie zakładu, albo nie obrabiamy metali palnych, są to właściwie jedyne gaśnice, którymi powinniśmy się zainteresować (przy gastronomi będzie to gaśnica z grupy F, przy metalach D).

Rodzaje gaśnic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *