Czy szkolenie BHP można robić na raty?

Skomplikowane i wymagające uwagi szkolenie BHP trudno przeprowadzić w jeden dzień. Szczególnie jeśli do poruszenia jest wiele ważnych tematów, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Jak zatem przeprowadzić takie spotkanie? Czy za wszelką cenę starać się zmieścić ze wszystkimi wiadomościami w ciągu jednego dnia, czy może podzielić szkolenie BHP na kilka części?

 

Lepiej przyswaja się wiedzę podawaną w małych kawałkach

 

Na pewno pamiętasz swoje szkolne lata. Jeśli miałeś nauczyć się obszernego materiału w jeden dzień, mogło to być bardzo trudne do wykonania – wręcz nierealne. Zapamiętaj to dobrze i przypominaj sobie o tym zawsze, kiedy będziesz chciał przeprowadzić duże, jednodniowe szkolenie. Nie przyniesie ono tak dobrego rezultatu jak szkolenie, które zostanie podzielone na dwa dni – najlepiej nie jeden po drugim, ale z odstępem. Wiedza z pierwszej części szkolenia zostanie przyswojona w pełni i utrwalona i pracownicy będą mogli łatwiej przystąpić do nauki pozostałego materiału.

 

A jak wygląda takie szkolenie BHP od strony organizacyjnej?

Jeśli ma być ono prowadzone przez własnego, firmowego inspektora BHP, to raczej nie będzie kłopotu aby wykonać go w dwóch częściach. Co jednak powiedzą na to firmy, które profesjonalnie organizują takie szkolenia? Możesz być tym zaskoczony, ale im również jest to na rękę – szczególnie w dużych zakładach pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że jednorazowo w szkoleniu powinno brać udział max. 30 osób, pozwala to podzielić pierwszą część na kilka dni, organizując szkolenie BHP w turach dla pracowników.

 

Kiedy ostatnia tura pierwszej części się zakończy, to będzie można rozpocząć drugą część szkolenia. Pracownicy będą mieć za sobą kilka dni odpoczynku. Czas ten powinien im pomóc utrwalić wiedzę i materiały, dzięki czemu mogą aktywniej uczestniczyć w drugiej części szkolenia. Takie rozwiązanie jest praktykowane na całym świecie i przynosi bardzo dobre rezultaty, wyraźnie przyczyniając się do zmniejszenia liczby wypadków w zakładach pracy.

Zaplanuj szkolenie BHP w swojej firmie razem z bhp-praktyk.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *