Szkolenie bhp poza godzinami pracy

Każde szkolenie BHP powinno odbywać się w godzinach pracy. Niezależnie od tego, czy odbywa się podczas trwania pracy, czy może poza czasem pracy, to takie szkolenie zalicza się wówczas do normalnego czasu pracy. Jeżeli więc szkolenie BHP odbyło się po obowiązującym czasie pracy, to zaliczane jest jako godziny nadliczbowe.

Szkolenie BHP musi odbywać się w godzinach pracy i jest to uwarunkowane poprzez Kodeks Pracy.

Zatem, jeżeli Szkolenie BHP odbywa się w trakcie trwania pracy, to przysługuje pracownikowi wypłata za szkolenie, bądź dzień wolny. Wszystko zależy od tego więc, kiedy takie szkolenie (tj. w jakim terminie) będzie bądź miało miejsce. Zatem, jeżeli  szkolenie BHP odbywa się dla przykładu w wolnych dniach, takich jak sobota (np. od 9:00 do 12:00), będzie to traktowane jako czas pracy i tak też będzie za te godziny płacone. Jeżeli szkolenie wypada w wolny dzień, który wynika z przyjętej przeciętnie zasady pięciodniowego systemu tygodnia pracy, to pracodawca będzie musiał udzielić swojemu pracownikowi dnia wolnego. Musi to być jednak zrealizowany wolny dzień, przypadający na dzień pracujący (od poniedziałku do piątku). Taki dzień należy wykorzystać wówczas do końca rozliczenia się z pracownikiem za dany okres pracy.

Tak więc, szkolenie BHP poza normami czasu pracy to zwyczajnie godziny nadprogramowe, za które przysługuje nam odpoczynek lub wynagrodzenie adekwatne i zgodne z podpisaną umową.

Jeżeli natomiast wystąpi jakikolwiek problem z organizacją szkolenia BHP (przykładowo, nie będzie aktualnie możliwości na poświęcenie szkoleniu całego dnia), to istnieje opcja podzielenia takiego szkolenia na bloki tematyczne. Wtedy można szkolenie rozbić na kilka dni i zachować między nimi odstęp np. kilkutygodniowy. Jest to również wygodna propozycja dla pracodawcy, który nie zawsze będzie miał możliwość zrealizowania całości szkolenia BHP w jednym terminie. Jednak brak czasu na zorganizowanie szkolenia nie jest wymówką dla pracodawcy. Takie szkolenie bowiem musi zostać przeprowadzone, aby dopuścić kogokolwiek do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *