Kurs BHP dla kierowców

Czy pracując w zawodzie kierowca zawodowy, trzeba się liczyć z jakimiś zagrożeniami podczas wykonywania pracy? Najczęściej sądzimy że nie, wprost zazdroszcząc kierowcom tego, że mogą siedzieć w latem chłodnej, a zimą ciepłej i suchej kabinie samochodu, nie przemęczając się zanadto. Czy jednak rzeczywiście ta praca tak wygląda? A może są w niej jakieś zagrożenia, którym trzeba stawić czoło? Tego wszystkiego uczy przyszłych i obecnych kierowców kurs BHP, przypominając im o najważniejszych zagrożeniach, które mogą spotkać na swoich stanowiskach pracy.

Pierwszym z takich jest zagrożenie bycia przejechanym. Brzmi mało prawdopodobnie? Ale wcale tak to nie wygląda w rzeczywistości. Każdy kierowca zawodowy, zanim rozpocznie jazdę swoim pojazdem, ma obowiązek sprawdzić jego stan techniczny. Upewnić się że oświetlenie działa prawidłowo, że hamulce są sprawne, a śnieg usunięty z dachu i szyb. Wykonując te czynności w obrębie drogi, istnieje bardzo duże ryzyko że w kierowcę wjedzie jakiś inny samochód. Jak należy się przed tym chronić? Jest kilka sposobów.

Pierwszy z nich to podpowiada kurs BHP – jest to ubieranie odzieży ostrzegawczej.

 

Jednym z podstawowych środków ochrony indywidualnej kierowcy zawodowego jest kamizelka ostrzegawcza. Jest to kamizelka zakładana na odzież wierzchnią, występująca w kolorze jaskrawo zielonym lub pomarańczowym. Jest ona wyposażona w dwa odblaskowe pasy, które zostały wykonane z taśm spełniających normy europejskie. Mając na sobie taką odzież, kierowca może być z dużym wyprzedzeniem zauważony przez innych uczestników ruchu. Kamizelka pozwala zwiększyć widoczność kierowcy zarówno w ciągu dnia – odpowiada za to jaskrawy kolor kamizelki, jak również po zmroku, dzięki odblaskowym paskom. Pamiętajmy również że na czas wykonywania oględzin samochodu zaparkowanego na drodze, włączyć w nim światła awaryjne, a także ustawić za samochodem trójkąt ostrzegawczy w odległości określonej przepisami ruchu drogowego. 

Sprawdź kurs bhp: https://bhp-praktyk.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *