W związku z dynamiką obecnego rynku pracy, wielu ludzi szuka nowych rozwiązań, które pomogą dostosować się im do tych zmian. Wielu pracowników nie czuje się stabilnie na obecnym stanowisku pracy, dlatego decyduje się na rozwój osobisty, inwestując w nowe kursy szkoleniowe. Ogromnym zainteresowaniem, w ostatnich latach, cieszy się kurs na wózki widłowe. Wszystko za sprawą stale powstających magazynów, które nie mogą istnieć bez tych urządzeń. Dlaczego warto zrobić kurs na wózki widłowe oraz jak wygląda egzamin? Przeczytasz w poniższym artykule.
Praca nie tylko w Polsce
Posiadając uprawnienia na wózki widłowe, praktycznie można przebierać w różnorodnych ofertach, nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Praca poza naszym krajem, szczególnie na zachodzie Europy wiąże się również z dużo lepszymi zarobkami. Wystarczy zrobić kurs na wózki widłowe i zdać egzamin Urzędu Dozoru Technicznego, za który otrzymuje się dowód posiadania uprawnień obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Dla osób, które nie chcą wyjeżdżać, w Polsce również czeka wiele ofert pracy na wózkach widłowych. Są one wykorzystywane praktycznie w magazynach wszystkich branż, dlatego znalezienie pracy z uprawnieniami na wózki nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo operatorzy wózków nawet w Polsce mają bardzo dobre zarobki.
Przygotuj się do egzaminu na kurs na wózek widłowy!
Kurs na wózki widłowe
Kurs na wózki widłowe może być zrobiony przez osobę, która ma ukończone 18 lat. Ważne jest także, aby posiadać minimum podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora wózka. Konieczne jest także wykonanie badań lekarskich jak: badania okulistyczne, neurologiczne i konsultacja ogólna. Potrzebne jest także przejście badań psychotechnicznych. Dobrze jest, jeśli przyszły operator posiada dobrą koordynację i równowagę oraz nie cierpi na żadne schorzenia uniemożliwiające wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, czy pochylanie się, obracanie i podnoszenie towaru. W końcu praca ta wiąże się z dużym poziomem odpowiedzialności za towar i ludzi przebywających w pobliżu pracy wózka.
Czego uczą kursy na wózki widłowe?
Zapisując się na kurs na wózki widłowe można mieć pewność zdobycia wiedzy na temat budowy wózka widłowego oraz jego zastosowań. Kurs uczy również wymiany butli gazowej LPG czy bardzo istotnych w pracy operatora przepisów BHP. Wskazuje również jakie czynności należą do operatora wózka, zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończonej pracy pojazdu.
Uprawnienia na wózki widłowe
Warto wiedzieć, że zdanie egzaminu państwowego w Urzędzie Dozoru Technicznego daje prawo do bezterminowej jazdy na wózkach widłowych. Oznacza to, że nawet niewykorzystywane wcześniej uprawnienia nie stracą swojej ważności nawet po 10 latach. Wiele osób myśli, że aby przystąpić do kursu na wózki widłowe trzeba mieć prawo jazdy kat. B. Otóż nie. Co więcej, nawet odebranie prawa jazdy, nie ma wpływu na uprawnienia dotyczące obsługi wózków widłowych. Posiadanie prawo jazdy kat. B jest konieczne tylko w sytuacji, gdy obsługa wózka będzie się wiązała z wyjazdem na ulicę.