Dlaczego kursy BHP są obowiązkowe?

Dla wielu osób szkolenia z zakresu BHP, są stratą czasu, pochłaniają mnóstwo energii i nie dostarczają żadnych ważnych informacji. Jednak nie bez powodu są one obowiązkowe, o czym informuje nas Kodeks Pracy.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Pracodawca jest zobligowany do tego, by każdy jego pracownik przeszedł odpowiednie szkolenie z zakresu BHP. Pierwszego dnia pracy, musi on odbyć szkolenie wstępne, które zaznajamia go z podstawowymi kwestiami BHP oraz ze specyfikacją jego stanowiska pracy. Następnie w zależności od stanowiska jakie on zajmuje, w terminie 6 bądź też 12 miesięcy od podjęcia pracy, przeprowadzane jest szkolenie okresowe. Dłuższe, bardziej szczegółowe, dostarczające o wiele większej ilości informacji.

Każde stanowisko pracy jest związane z różnego rodzaju zagrożeniami, o których pracownik w pierwszym momencie może nawet nie myśleć. Zapoznanie się z zasadami BHP jest ważne by mieć świadomość, jak zachować się w różnych sytuacjach. Nawet jeśli pracownik nie jest w stanie zapamiętać wszystkich informacji z kursu, w sytuacji kryzysowej będzie w stanie sięgnąć pamięcią do najbardziej istotnych punktów. Poza tym kwestie BHP nie dotyczą tylko i wyłącznie nas samych, jako pracowników. Mają one wpływ na nasze zachowanie, a więcej również na bezpieczeństwo osób z nami pracujących. Musimy bowiem mieć świadomość jak w sytuacji zagrożenia im pomóc, w jaki sposób zareagować.

Kursy BHP są zatem przede wszystkim obowiązkowe i cyklicznie powtarzane dlatego, że każde miejsce pracy jest związane z wieloma zagrożeniami. W biurach, na budowach czy też w innych instytucjach obsługuje się maszyny, które mogą stać się właśnie takim potencjalnym zagrożeniem. Każdy pracownik musi zatem wiedzieć jak je obsługiwać, czego unikać, jak zachowywać się siedząc chociażby na krześle obrotowym. Każdego roku słyszy się o wielu wypadkach w miejscach pracy, czasem nawet śmiertelnych. Wiele z nich wynika z lekceważenia przepisów BHP lub po prostu z ich nieznajomości. Dlatego zapis o szkoleniach tego typu w Kodeksie Pracy jest bardzo wyraźny i poświęcony został mu osobny rozdział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *