Co ile powinny być organizowane szkolenia BHP?

Szkolenia BHP są obowiązkowe. Każdy właściciel firmy lub przedsiębiorstwa powinien doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Niezastosowanie się do tego obligatoryjnego przepisu może skończyć się przykrymi konsekwencjami prawnymi.

Poza tym trzeba liczyć się z tym, że w konkretnym zakładzie może dojść z tego tytułu do wypadków, ponieważ pracownicy nie będą wiedzieli, jak się ustrzec przed takimi sytuacjami i jak postępować, kiedy one już nastąpią… Zastanawiacie się, jak często szkolenia BHP muszą być organizowane? Jeśli tak, to zapraszamy do dzisiejszego wpisu, który pomoże Wam poznać odpowiedź na to pytanie.

Szkolenia BHP – jak często?

Nie brakuje osób, które zadają sobie to pytanie. Trzeba podkreślić że dużo zależy od rodzaju pracy wykonywanej przez pracowników. Wszystko dlatego, że jedynie raz na 6 lat szkolenia BHP muszą być organizowane dla pracowników biurowych i przedstawicieli zawodów, które wynikają pracę o małym ryzyku wystąpienia wypadku. Jeśli chodzi o czas trwania takich zajęć, to jest to łącznie 6 godz. Częściej – bo raz na 5 lat – są przeprowadzane szkolenia BHP dla brygadzistów, technologów i organizatorów produkcji, projektantów, konstruktorów maszyn czy pracowników, którzy są narażeni na niebezpieczne czynniki w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Szkolenia BHP raz na 3 lata są przeprowadzane dla pracowników, którzy zajmują stanowiska robotnicze. Tutaj także mamy do czynienia z zajęciami, które trwają łącznie 360 minut. Najczęściej, ponieważ raz na rok są przeprowadzane szkolenia dla pracowników, którzy zajmują stanowiska robotnicze i wykonują zadania szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Są to takie czynności, które statystycznie stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia a nawet życia człowieka.

W tym wypadku rodzaj szkolenia stanowi instruktaż na stanowisku pracy, aby robotnicy dokładnie wiedzieli, co muszą robić w czasie kryzysowej sytuacji i jak ogólnie powinni postępować, aby w ogóle do nich nie dochodziło (prewencja także jest bowiem niezwykle istotna). Trzeba podkreślić, że takie coroczne szkolenie trwa łącznie 360 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *